modnatochka.kh.ua

Што се лубриканти – видови и нивна употреба

lubrikacija

Со годините кај половина од жените се јавува проблем или нарушување на природниот процес на навлажнување што доведува до непријатно чувство и болка за време на сексот, а со тоа овој интимен чин се претвора во несаканоно измачување за двете страни.

Вагиналната сувост при сексот исто така може да биде и последица од недостаток на сексуална возбуда или недоволно долга љубовна предигра.

Со цел да се одржи сексуалниот живот на посакуваното ниво, се прибегнува кон разни форми на навлажнување или лубрикацијаПотреба од лубрикација може да има  при стандарден вагинален секс, при анален секс, при употреба на секс играчки и ткн.

Лубриканите се поделени на неколку основни видови:

Лубриканти на база на вода

Тие се најраспространети и може дури да се наречат универзални. Предноста пред останатите лубриканти им е дека не се лепат, лесно се отстрануваат и помагаат за полесна пенетрација, исполнета со задоволство. Воедно се погодни и при користење на секс играчки. Недостаток кај нив е тоа што за време на сексуалниот однос се впиваат во кожата.

Силиконски лубриканти

Во споредба со лубрикантите на водена основа силиконските лубриканти се мрсни и подолготрајни. Тие се најпогодни при анален секс. Нивна предност е тоа што можат да се користат и во вода, а не се измиваат лесно. Бидејќи не го оштетуваат латексот целосно се компатибилни со кондомите и гумените секс играчки. Исклучително се економични, а силиконот е хипоалергичен и не ја надразнува кожата.

Лубриканти на база на масло

Нивните основни компоненти се нафтени деривати и минерални масла (бебешко масло и вазелин). Погодни се за масажа, но не се погодни за секс со кондоми, бидејќи го осиромашуваат латексот и ги намалуваат неговите заштитни својства. Не се препорачуваат при користење на секс играчки, бидејќи создаваат поволна средина за развој на бактерии и вируси. Понекогаш ја дразнат вагиналната слузница, а тоа ги прави неповолни  при вагиналната пенетрација. Тешко се измиваат и оставаат дамки на ткивото.

Seksualno uzivanje

Некои од лубрикантите содржат ароматични состојки, а некои од нив имаат и вкус.

Постојат и стимулативни лубриканти кои ја зголемуваат сексуалната возбуда преку затоплување или стимулирање на протокот на крв во гениталиите.  

Заради состојките кои ги содржат лубрикантите тие може да предизвикаат несакани реакции од типот на инфекции и/или иритации на кожата. Многумина се загрижени заради овие состојки, како што се на пр. парабени и гликоли, па затоа е потребно да направите кратко истражување пред да донесете вистинска одлука. Купувањето лубрикант не е едноставна работа затоа што го користите на најчувствителните делови на вашето тело. Наша препорака би била да одбегнувате парфимирани производи!

Со цел да ви помогнеме сами да подготвите природен и ефикасен лубрикант на водена база, ви пренесуваме еден едноставен рецепт.

Рецепт

Во 2 чаши вода која врие се ставаат 2 ½ - 3 супени лажици ленено семе и се оставаат да вријат околу 20 минути. Течноста се остава малку да се излади и се процедува од семето, па се претура во некаква кутија од крема или сад со адекватна големина. Потребно е да се чува во ладилник.

Коментари  

0 # efuqisokofu 2020-08-26 14:12
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin Without Prescription fkm.tyst.healthinfo.mk.dip.dh http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # alatijitexike 2020-08-26 14:43
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500 Mg rvl.zhjf.healthinfo.mk.tle.jv http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # ujifevohisak 2020-08-26 15:07
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin 500mg ebd.teks.healthinfo.mk.xmu.lv http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # mbavayifi 2020-08-26 15:08
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - 18 Amoxil Causes Gallstones twf.yure.healthinfo.mk.irt.dm http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # ikofemiszewo 2020-08-26 15:34
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin Online rxo.ekaw.healthinfo.mk.vkt.cd http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # idavadok 2020-08-26 15:38
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500mg uqk.taxl.healthinfo.mk.qid.kp http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Одговор на коментар
0 # Kevinonemy 2020-09-10 19:54
157446 pornstar cj miles sex http://www.victortube.com/?go=click&c=3&n=52&e=0&g=3&u=https%253a%252f%252fcutepix.info%252fsex%252friley-reyes.php
20851 paige turner killer tits http://ww17.swap19.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/
184220 tagged tweets and downloader twipu majorjohns http://800paydayloan.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/blowjob/25729-melissa-moore-in-newsensations-a-girls.php
115281 big tittied ebony babe jade aspen http://mjwalterlivezeyandsonscom.spmd.mobi/analytics/hit.php?nocache=1464990938.1302&r=cutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php&a=3&i=559857&r2=https%3a%2f%2fcutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php|zionschool.info%2Fbabes%2F209854-she-gives-you-babes-and-pornstars.php
63644 lexi luna has a threesome http://canadacouple.contactin.bio/out/?id=12542&link=zionschool.info/bbw/208063-sexy-bbw-becki-butterfly-will-turn.php
14534 jada liu biguz pornstars http://www.sushidiy.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/
186422 lsgmodels kymberly jane that babes nightclub http://kirstenglantz.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/nude/43380-ava-addams-at-xhamster.php
129916 aidra fox of sites http://jamesbeardawards.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/
39431 bigtits sammie sparks hot milf laundry https://fr.unblocked.nl/?cdURL=cutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php|zionschool.info%2Freal%2F177300-kayla-green-reality-kings-scenes.php
119731 amateur alley baggett sweet pussy ama http://stationcaster.com/stations/kabc/index.php?loadfeed=true&rss=zionschool.info/
153620 scort morena follada por el culo http://friendlydancer.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/
49618 cara wakelin miss november car http://www.nylandequestrian.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/brunette/84002-brunette-yanks-cutie-ember-toys.php
108073 monique alexander getting sucked and fucked http://www.milanga.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/sex/66916-new-sensations-anna-bell-peaks-breathtaking.php
191498 sex toys vibrators and dildos http://vickisanity.site.mobi/analytics/hit.php?nocache=1558524432.361&r=cutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php&a=53&i=4564309&r2=https%3a%2f%2fcutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php
16383 sex fast wet http://raymondhorealestate.ctcin.bio/out/?id=69246&link=zionschool.info/
Одговор на коментар
0 # KevinNit 2020-09-10 19:54
40155 dressed to grannies please http://mkeithbowersattorneycom.spmd.mobi/analytics/hit.php?nocache=1465039625.7864&r=cutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php&a=3&i=597810&r2=https%3a%2f%2fcutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php|zionschool.info%2Fnude%2F154402-save-as-hotties-big.php
116678 tushy huge black cock stretches wifes http://academicgameplan.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/nude/155638-hotty-stop-megan-qt-more-stash.php
111788 fapworthy been a wanna give http://focusongrammar.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/
190134 christel premium tpe sexpuppe po specials https://www.williamstown.com/media_viewer/featured/olink.php?l=cutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php&sid=1119
94587 eva berger in redhead redemption may http://clickatellapps.mobi/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/nude/3048-shemales-deliciosas-mmmmm.php
174336 beautiful babe sunny shows off http://www2.dexterchaney.com/dl.aspx?cid=737&pv_url=zionschool.info/
120801 tarynxo fucks harper kelly http://murmansk.barahla.net/redirect.php?url=cutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php
86388 blackened with angel wicky white http://dbaoncall.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/girls/114841-british-tgirl-joanna-jet-bouquet.php
9131 brandi love saman http://true-photography.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/
213269 young russian model eveline set let http://techonomics.ctcin.bio/out/?id=117629&link=zionschool.info/girls/180946-chupa-chups-girl.php
44196 mistress in a provoking latex teddy http://www.datinghall.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/
52751 ava addams has her great tits http://m.astro.astrocenter.de/autoRedirect?wl=197&rw=cutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php&rm=https%3a%2f%2fcutepix.info%2fsex%2friley-reyes.php
156889 alison tyler my wifes hot friend http://catchballproducts.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/femjoy/43127-femjoy-linda-a-enjoy-me-feb.php
149172 sexy leg wear teen http://www.lancasterwasteauthority.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/pornstar/1753-tia-cyrus-in-christmas-mistress-digital.php
207566 milf hunter parker swayze private glasses http://ww41.cristiandior.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=zionschool.info/nude/15185-sarenna-lee-cover-shots-art.php
Одговор на коментар

Коментирај

Безбедносен код
Обнови

Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg