Што се лубриканти – видови и нивна употреба

lubrikacija

Со годините кај половина од жените се јавува проблем или нарушување на природниот процес на навлажнување што доведува до непријатно чувство и болка за време на сексот, а со тоа овој интимен чин се претвора во несаканоно измачување за двете страни.

Вагиналната сувост при сексот исто така може да биде и последица од недостаток на сексуална возбуда или недоволно долга љубовна предигра.

Со цел да се одржи сексуалниот живот на посакуваното ниво, се прибегнува кон разни форми на навлажнување или лубрикацијаПотреба од лубрикација може да има  при стандарден вагинален секс, при анален секс, при употреба на секс играчки и ткн.

Лубриканите се поделени на неколку основни видови:

Лубриканти на база на вода

Тие се најраспространети и може дури да се наречат универзални. Предноста пред останатите лубриканти им е дека не се лепат, лесно се отстрануваат и помагаат за полесна пенетрација, исполнета со задоволство. Воедно се погодни и при користење на секс играчки. Недостаток кај нив е тоа што за време на сексуалниот однос се впиваат во кожата.

Силиконски лубриканти

Во споредба со лубрикантите на водена основа силиконските лубриканти се мрсни и подолготрајни. Тие се најпогодни при анален секс. Нивна предност е тоа што можат да се користат и во вода, а не се измиваат лесно. Бидејќи не го оштетуваат латексот целосно се компатибилни со кондомите и гумените секс играчки. Исклучително се економични, а силиконот е хипоалергичен и не ја надразнува кожата.

Лубриканти на база на масло

Нивните основни компоненти се нафтени деривати и минерални масла (бебешко масло и вазелин). Погодни се за масажа, но не се погодни за секс со кондоми, бидејќи го осиромашуваат латексот и ги намалуваат неговите заштитни својства. Не се препорачуваат при користење на секс играчки, бидејќи создаваат поволна средина за развој на бактерии и вируси. Понекогаш ја дразнат вагиналната слузница, а тоа ги прави неповолни  при вагиналната пенетрација. Тешко се измиваат и оставаат дамки на ткивото.

Seksualno uzivanje

Некои од лубрикантите содржат ароматични состојки, а некои од нив имаат и вкус.

Постојат и стимулативни лубриканти кои ја зголемуваат сексуалната возбуда преку затоплување или стимулирање на протокот на крв во гениталиите.  

Заради состојките кои ги содржат лубрикантите тие може да предизвикаат несакани реакции од типот на инфекции и/или иритации на кожата. Многумина се загрижени заради овие состојки, како што се на пр. парабени и гликоли, па затоа е потребно да направите кратко истражување пред да донесете вистинска одлука. Купувањето лубрикант не е едноставна работа затоа што го користите на најчувствителните делови на вашето тело. Наша препорака би била да одбегнувате парфимирани производи!

Со цел да ви помогнеме сами да подготвите природен и ефикасен лубрикант на водена база, ви пренесуваме еден едноставен рецепт.

Рецепт

Во 2 чаши вода која врие се ставаат 2 ½ - 3 супени лажици ленено семе и се оставаат да вријат околу 20 минути. Течноста се остава малку да се излади и се процедува од семето, па се претура во некаква кутија од крема или сад со адекватна големина. Потребно е да се чува во ладилник.

obzoravto.com
house-realestate.com