modnatochka.kh.ua

Витамин К2 : "Заборавен Витамин "

vitamin-k-letter-fbВитамин К2 : "Заборавен Витамин " 

Кога помислуваме на здравје, исхрана и убавина, повеќето од нас сакаат да се чувствуваат поздраво, да изгледаат помлади и да живеат подолго. Доброто здравје е поврзано со еден комплексен спектар на хемиски и биолошки дејства кои се случуваат во клетките на нашите тела.


Проблеми во бременоста – суплементи за ублажување на симптомите

pregnancy

Утринската мачнина која може да трае цел ден, исцрпеноста и огромен број на разни болки може да се појават во текот на бременоста, а понекогаш ниту здравата исхрана ниту вежбањето не можат да помогнат.

Синергијата на Витамините Д и К2 со магнезиумот и калциумот

Vitamini i minerali

Биолошката  улога на Витаминот К2

Во 1980 година беше откриено дека Витаминот К е потребен за активирање на протеинот остеокалцин, кој се наоѓа во коските. Една деценија подоцна, откриен е уште еден протеин МГП (Matrix-Gla-Protein) зависен од Витаминот К.


Тестостеронот е клучен фактор на сексуалната функција кај постарите мажи

testosterone

Тестостеронот, главниот машки полов хормон, има витално значење за производството на сперма, еректилна функција, и одржување на сексуалниот нагон.

Диеталните газирани пијалоци наместо да го намалуваат обемот на половината, го зголемуваат

gazirani pijaloci

Пиењето на диетални газирани пијалоци наместо да се обидат да ги намалат килограмите, можат да ги зголемат. Дури полошо, содржината на вештачките засладувачи, може да предизвика појава на дијабетес тип 2. Овие обесхрабувачки вести доаѓаат од истражувачите на Универзитетот во Тексас, Сан Антонио. Kocka za on-line aplikacija

ДАЛИ ЗДРАВСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НА ПОТРЕБНОТО НИВО?
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
 • Гласови: 0%
Вкупно гласови:
Прв глас:
Последен глас:

Se za zdravjeto - forum

Untitled 1

Калкулатор за мерење на телесна маса

Висина
Cm
Тежина
Kg
Индекс на вашата телесна маса
0
 • ADHD.healthinfo.jpg
 • Aluminium.jpg
 • Alzheimer.jpg
 • aneurismus.jpg
 • artritis.jpg
 • Colon.healthinfo.jpg
 • CTScan.jpg
 • DNA.jpg
 • estrogen.jpg
 • glucose-test.jpg
 • having-sex.healthinfo.jpg
 • healthinfo-logo.jpg
 • hemorrhoids.jpg
 • injection.jpg
 • invitro.healthinfo.jpg
 • Jet-Lag.jpg
 • lab.jpg
 • Lasertreatment.healthinfo.jpg
 • lences.jpg
 • magnesium.jpg